Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Piotr Wojciechowski

Na początku sezonu urlopowego 2013 obiegła Polskę wiadomość o skażeniu promieniotwórczym, czyli o nagłym wzroście promieniotwórczości powyżej naturalnego poziomu. Na szczęście wiadomość ta okazała się tym razem plotką, jednak część osób zaczęła się zastanawiać, czy skutki katastrofa elektrowni jądrowej Fukushima I w odległej Japonii mogą być odczuwalne także w Polsce? Obawom tym nie można się dziwić, gdyż ciągle wiele osób pamięta katastrofę elektrowni atomowej w Czarnobylu z 1986 roku, po której chmura radioaktywnych izotopów dotarła przez Polskę aż do Szwecji.

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Jod

jest pierwiastkiem posiadający symbol I, występuje w postaci jednego trwałego izotopu 127I. Znane są liczne jego izotopy promieniotwórcze, między innymi 123I,125I,129I,131I. Jest to mikroelement. Najwięcej jodu w organizmie człowieka występuje w tarczycy, która ma zdolność aktywnego gromadzenia tego pierwiastka. Jod jest tam niezbędny do produkcji w pęcherzykach tarczycy dwóch hormonów: tyroksyny i trójjodotyroniny, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek organizmu.

Napisz komentarz (1 Komentarz)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Wywiad z Cyprianem Świętaszczykiem

Redaktor: Witam serdecznie Pana doktora i dziękuje serdecznie za znalezienie czasu. Jest pan specjalistą medycyny nuklearnej w szpitalu im dr W. Biegańskiego w Grudziądzu i muszę przyznać, że na stronie internetowej Pana zakładu znajduje się dużo ciekawych informacji, co jest rzadkością przy placówkach służby zdrowia. Jak Pan ogólnie ocenia Polską świadomość na temat izotopów promieniotwórczych?
CS: Izotopy promieniotwórcze, czy też szerzej - zjawisko promieniotwórczości, podświadomie postrzegane jest jako coś wrogiego naturze i człowiekowi, siejącego zniszczenie, choroby i śmierć. Musimy mieć jednak świadomość, że promieniotwórczość jest czymś zupełnie naturalnym, z czym człowiek miał do czynienia od zarania dziejów, długo przed wystąpieniem zanieczyszczenia środowiska. W organizmie każdego z nas w czasie jednej sekundy zachodzi około siedmiu tysięcy rozpadów promieniotwórczych! Poza tym cały czas

Napisz komentarz (0 Komentarzy)
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Język naukowca informacje znalezione w sieci

od dawna wiadomo, że ...
nie chciało mi się szukać pracy źródłowej

można dostrzec wyraźną tendencję ...
trudno wyciągnąć sensowne wnioski;

o wielkim znaczeniu teoretycznym i praktycznym ...
mnie wydaje się dość ciekawe;

znalezienie ostatecznej odpowiedzi na to pytanie nie było na razie możliwe ...
eksperyment się nie udał, ale i tak spróbuję opublikować wyniki;

trzy spośród zestawów danych wybrano do analizy ...
dwadzieścia pozostałych zestawów nie nadawało się do niczego;

Napisz komentarz (1 Komentarz)