Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Przedsiębiorczość a praca na etacie - możliwości dla bezrobotnych
 Koalicja Przeciw Bezrobociu

Prezentacja

Osoby poszukujące zatrudnienia posiadają przed sobą dwie główne drogi, którymi mogą podążać. Przede wszystkim  istnieje szeroki wachlarz ofert pracy, z czego najkorzystniejszymi są te zapewniające o zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę. Drugim rozwiązaniem, wymagającym pewnej odwagi oraz pomysłowości, jest otworzenie własnej działalności gospodarczej.

Pełna treść Artykułu wraz z poprawnym formatowaniem dostępna jest w wersji PDF czasopisma - dostęp dla osób zalogowanych

 

Zatrudnienia na etacie
Opcja zatrudnienia na podstawie umowy o pracę niesie ze sobą wiele pozytywów, jak również kilka negatywnych aspektów. Umowa ta zapewnia normowany czas pracy, co pozwala na wygodne zarządzanie czasem wolnym, a zbierane co miesiąc dni wolne umożliwiają zaplanowanie urlopu w dogodnym terminie. Kolejną korzyścią są jasno określone obowiązki, z których pracownik powinien się wywiązywać. Są one zapisywane w umowie, ale mogą podlegać zmianom w przypadku obustronnej zgody. Umowa o pracę określa także wysokość wynagrodzenia i terminy jego przekazywania pracownikowi przez pracodawcę. Stałe comiesięczne przychody umożliwiają łatwe zarządzanie prywatnym budżetem, określenie wysokości sumy, która będzie zaoszczędzana na cele większych zakupów lub inwestycji oraz zapewniają zdolność kredytową. Minusem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę jest zależność od pracodawcy, który może niechętnie przyznawać premie, czy podwyżki lub mieć skłonność do częstego zwalniania pracowników. W zależności od wykonywanych obowiązków pracownik może również rozwijać się, ucząc różnych praktycznych, przydatnych umiejętności lub popaść w stagnację poprzez rutynowy charakter swojej pracy. Umowa o pracę wnosi także ograniczenia związane z długością urlopu, gdyż ilość dni wolnych zależy od czasu przepracowanego, co stanowi jeden z zapisów umowy.


Działalność gospodarcza
Drugie rozwiązanie polegające na założeniu własnej działalności gospodarczej stanowi pewne wyzwanie. Przede wszystkim osoby zainteresowane tą formą pracy muszą określić czym zamierzają się zajmować, co często jest decyzją trudną, którą należy dopasować nie tylko do zapotrzebowania rynku, ale też własnych możliwości. Założenie działalności wymaga także inwestycji, co jednak może nie być dużą przeszkodą, gdyż istnieją szerokie możliwości otrzymania dofinansowania na ten cel. Samodzielność i brak osoby nadzorującej pozwala na dużą dowolność w kwestii planowania czasu pracy, zarządzania środkami pieniężnymi, zatrudnieniem oraz całością organizacji. Jednak własna firma jest również rozwiązaniem wymagającym poświęcenia czasu wolnego, niekiedy nie pozwalającym na zaplanowanie urlopu zwłaszcza w początkowym etapie prowadzenia działalności. Z drugiej strony istnieją pewne korzyści finansowe polegające na tym, że wiele usług oferowanych na rynku występuje również w wersji tańszej, specjalnie przeznaczonej dla właścicieli firm. Związane z działalnością gospodarczą minusy to przede wszystkim brak stabilności przychodów, gdyż są one uzależnione od liczby zleceniodawców. Jeśli oferowane przez właściciela dobra lub usługi nie zaspokajają odpowiednio określonych potrzeb lub gdy istnieje duża konkurencja na rynku pozyskanie nawet jednego klienta może stanowić trudność. Częstym problemem są również trudności w ściąganiu od klientów należnych opłat. Sama księgowość oraz prowadzenie dokumentacji może stwarzać niektórym ludziom duży kłopot, a rzeczy te można wykonywać samodzielnie lub zatrudnić odpowiednią osobę. W obu przypadkach na właściciela firmy spada odpowiedzialność związana z prawidłowym rozliczaniem finansów lub nadzorem nad pracownikiem.

Ciągły rozwój
Czy to praca na etacie czy prowadzenie działalności gospodarczej wymaga od zainteresowania ciągłego rozwoju. W przypadku pracy na etacie są to przede wszystkim umiejętności twarde, techniczne zaś w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przede wszystkim  umiejętności miękkie dotyczące zarządzania czasem, komunikacji, myślenia strategicznego itp. Podejmując wybór drogi ważne jest określenie swoich potrzeb, oczekiwań oraz co lubi się robić. Proste pytanie gdzie się wyobrażam za rok, pięć lat a potem jak mogę to osiągnąć. Planowanie i przemyślane decyzje sprzyjają osiągnięciu sukcesu zawodowego, spełnienie oraz satysfakcję z życia.

 

Komentarze obsługiwane przez CComment