Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ideą pojazdów hybrydowych jest zastosowanie dwóch niezależnych napędów do poruszania. Z pojazdów hybrydowych znane są rowery, samochody ale mało ktoś z nas wie, że mogą być także samoloty. W sierpniu 2005 firmy Boeing Company i Chorus Motors....

 

 

zaprezentowały technologię silników elektrycznych umożliwiających poruszanie się samolotów na płycie lotniska. Silniki napędzały tylko pierwsze koło w Boeingu 767. Napęd ten był wykorzystywany podczas kołowania, przygotowania do startu – przygotowanie do rozładunku samoloty, czy garażowania w hangarze. Zastosowaniu napędu hybrydowego umożliwia:

szybsze manewry, wyeliminowanie urządzeń holowniczych, łatwiejsze poruszanie się samolotów na lądzie, wyeliminowanie używania silników odrzutowych na płycie lotniska – zmniejszenie hałasu, emisji zanieczyszczeń, oszczędność paliwa. Te wszystkie aspekty przyczyniły się zainstalowania silników w testowym Boeingu 767 Air Canada. Jednym z wad które należy wspomnieć jest zwiększenie masy samolotu o silniki oraz dodatkowe ogniwa zasilające.

 

http://www.boeing.com/

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Air.canada.b767-300.c-ggfj.2.jpg&filetimestamp=20051117195814

Komentarze obsługiwane przez CComment