Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Oleje roślineOleje roślinne mogą być stosowane jako biopaliwa nie jako surowiec do produkcji bioestrów, biodiesela, ale jako samodzielne paliwa lub komponenty do paliw. Silnik w takim przypadku powinien być specjalnie przystosowany. Paliwo przed wtryśnięciem do komory spalania powinno być podgrzane w celu zmniejszenia lepkości i zapewnienia właściwego rozpylenia paliwa przez wtryskiwacz.....


Najczęściej ciepło do podgrzania leju pochodzi z obiegu chłodniczego silnika lub ze specjalnego układu do podgrzewania w postaci grzałki. Można także wyższą lepkość tego paliwa zniwelować poprzez dodanie niewielkiej ilości benzyny. Jako Paliwa najczęściej stosuje się mieszaninę około 20 części oleju z 80 częściami oleju napędowego.

Oleje roślinę otrzymuję się głównie z rzepaku, soi i słonecznika. Mogą być także zastosowane oleje poprodukcyjne odpowiednio przefiltrowane.

Na popularność tego rodzaju paliwa wpływa fakt rosnącej ceny ropy naftowej i paliw ropopochodnych. Dostępny najtańszy olej roślinny w sklepie jest tańszy od oleju napędowego. Wynika to z braku obciążania oleju roślinnego do celów spożywczych podatkiem akcyzowym. Stawka podatku tego dla paliwa wynosi w Polsce ok. 1.9 PLN za litr.

Ciekawostka:

Rudolf Diesel -konstruktor silnika - w 1900 roku w Paryżu zaprezentował swój silnik o nowym systemie zapłonu. Silnik był zasilany olejem roślinnym z orzeszków ziemnych. Następnie do zasilania tego rodzaju silnika użyto oleju napędowego. Po latach wraca się z powrotem do naturalnych paliw.

Czy można jeździć na oleju roślinnym, TAK, jeżeli mamy silnik Diesla oraz odpowiednio przygotujemy mieszanka paliwową, bazę danych pojazdów jeżdżących na oleju roślinnym lub przepracowanym oleju roślinnym np.: po frytkach, można znaleźć na stronie: http://www.vegetableoildiesel.co.uk

Komentarze obsługiwane przez CComment