Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Akumulator litowo-jonowy podobnie jak litowo-polimerowy znalazł w ostatnich latach szerokie zastosowanie głównie w laptopach i w elektronice użytkowej. Tradycyjny akumulator litowo-jonowe opiera się na dwóch elektrodach: jednej zbudowanej z porowatego węgla i drugiej z tlenków metali (kobalt, Lit)...


Rolę elektrolitu pełnią specyficzne sole litowe rozpuszczone w mieszaninie organicznych rozpuszczalników. Akumulatory te produkują 3,6 V na pojedyncze ogniwo, dodatkowo technologia ta umożliwia skumulowanie dwa razy więcej energii niż w akumulatorach litowo-wodorkowych. W tych akumulatorach nie występuje efekt pamięci oraz „efekt leniwej baterii”. Wadą takiego akumulatora jest krótki cykl życia (od kilkuset do kilku tysięcy cykli ładowania) i pogorszenie się parametrów z czasem. Dodatkowo użyte materiały do produkcji są toksyczne.

Większość nowoczesnych samochodów elektrycznych tym także w seqway’ach są używane różne odmiany akumulatorów litowo-jonowych. Odmiany te opierają się na fosforanach, tytanie, spineli (minerał oparty na tlenku magnezu oraz glinu) co umożliwia zwiększenie wydajności akumulatora, oraz przedłużenie jego żywotności. Jeden z akumulatorów firmy LG Chem reklamowany jest z terminem żywotności do 40 lat. W rozwoju tych akumulatorów dużą zasługę wnosi nanotechnologia.

 

Komentarze obsługiwane przez CComment